Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Jak to bylo ...

 

Obrazek

 

V roce 1947 od 1. května do 31. srpna byl ve Vrchoslavicích zřízen první žňový útulek pro děti matek zaměstnaných v zemědělství . Byl umístěn na radnici. V následujícím roce bylo v útulku již 16 dětí. V roce 1949 přemístili žňový útulek do junácké chaty, zřízené na konci obce směrem k Mořicím, na levém břehu potoka Pavlůvka. Počet dětí se pohyboval v rozmezí 22-32 dětí. Změna názvu na zemědělský útulek přišla v roce 1953. O dva roky později je již zmínka o pomocnici, protože do útulku docházelo 40 dětí. Provoz byl od dubna do října.

 

1. září 1958 je zřízena Mateřská škola s pedagogickým vedením. Umístění MŠ je v chatě, později na radnici a nakonec v přísálí sokolovny - ovšem dočasně. Provoz je celoroční s přerušením pro čtyřtýdenní dovolenou. Bylo přihlášeno 35 dětí a bylo nutno omezit jejich počet pro nedostatek volného místa. V roce 1960 byla školní budova vybavena zařízením do kuchyně a elektrickým sporákem. Byla oplocena část stráně pod panským dvorem, svažující se na sever k Pavlůvce pro účely MŠ. Vzniklo pískoviště a byly osázeny ovocné stromky. V sedmdesátých letech je ve škole dvousměnný provoz . Jsou dováženy děti i z Němčic. 

 


17.srpna 1975 je otevřena nová budova mateřské školy. Je to první škola v okrese vytápěná elektricky. Po slavnostním ceremoniálu si všichni prohlédli novou školu. Následoval společný oběd v přísálí sokolovny. Odpoledne se občané za doprovodu Hanácké hudby z Mořic odebrali průvodem na Zámlyní do Dlouhé Vsi (530 osob). Ráno bylo otevření MŠ přítomno 225 osob.

Obrazek

Obrazek 

ObrazekObrazek